Plaka Tanıma Sistemi

(0850) 733 63 22

Bize Ulaşın

otopark bilet verme makinası

OTOPARK BİLET VERME MAKİNASI

OTOPARK BİLET VERME MAKİNASI

biletli otopark sistemİ Genellikle otopark ücreti alınan yerlerde kullanılan otopark bilet verme makinası, otopark girişinde bariyeri kontrol eder.Otopark girişine gelen araç otopark bilet verme makinası üzerinde bulunan butona basarak biletini alır ve biletini alması ile giriş otopark bariyeri açılır ve araç içeri giriş yapar.

Otopark bilet verme makinası kullanılacağı otoparkın yoğunluğuna ve işletilecek otomasyonun tipine göre seçilmelidir.Birkaç farklı teknolojide üretilen bilet makinalarının en çok kullanılan versiyonları elektronik biletli ve karton (termal kağıt) tipinde olanlarıdır.

Otopark Bilet Verme Makinası Nasıl Çalışır

Otopark girişinde bariyerden önce konumlandırılır.Giriş yapan araç makine üzerinde bulunan butona basarak biletini alır.Giriş işlemi genellikle bu şekildedir.Çıkışta ise işlem birkaç farklı şekilde gelişmektedir.

  1.  Çıkışta Ödemeli Sistem ;

Araç sahibi otoparkta bulunan aracına biner ve çıkıştaki ödeme noktasına aracı ile gider.Araçtan inmeden otopark mobasındaki görevliye kartını vererek ücreti hesaplanır ve otoparkı terkeder.Bu yöntemin adı çıkışta ödemeli otopark sistemidir.

  • Merkezi Ödemeli Sistem ;

Araç sahibi aracına binmeden önce yaya olarak otopark ödeme noktasına gider.Girişte almış olduğu kartını ödeme görevlisine vererek ödemesini yapar.Ödemesi alınmış olan kart tekrar araç sürücüsüne verilir.Araç sürücüsü aracına biner, çıkış noktasındaki bariyerin yanında bulunan otopark bilet yutma kabinine biletini yutturur ve bariyer otomatik açılarak otoparktan çıkışını gerçekleştirir.

Otopark  Bilet Verme Makinaları Nerelerde Kullanılır ?

Otopark Bilet Verme Makinası Kullanım alanları ücretli otoparklardır.Bunlar alışveriş merkezleri, katlı otoparklar, hastane otoparkları, açık yada kapalı özel statüdeki otoparklar ve benzer birçok ücretli otoparkta kullanılmaktadır.

Otopark Bilet Verme Makinaları Çeşitleri Nelerdir ?

2 tip bilet verme makinasıda kendi içerisinde farklı tipte özelliklere sahiptir Bunlar;

  • Elektronik Bilet Veren Otopark Bilet makinaları
  • Karton Kağıt ( termal bilet ) Veren Otopark Bilet Makinaları

Elektronik Biletli Otopark Bilet Verme Makinası

Elektronik kartlı sistemlerde kabin içerisindeki hazneye elektronik biletler yerleştirilerek kullanılır.Yaklaşık 180 adet kart alan haznesi ile kullan kartlarının ömürlük olması en önemli özelliğidir.Ödeme noktasında ödemesi alınan yada yutma kabininde yutturulan kartlar yine bilet verme kabini içerisine dizilir otopark sahibi sarf maliyeti ( karton bilete kıyasla) sıfıra indirmiş olur.Bu kabinlerde aynı zamanda entegre loop sensör (araç algılama sensörü ) ve Abone kart okuyucuda bulunmaktadır.

                Aylık yada uzun süreli abonelik yapacak kişiler için uzaktan okutma yöntemi ile çalışan sistemde aboneler üzerlerinde taşıdıkları kartı girişte yada çıkışta kabin üzerinde bulunan (ekranlı ) abone okuyucusuna okutarak giriş ve çıkışını yapar. Sistem antipassback dediğimiz protokol ile çalıştığı için aynı abone kartı 2 defa üst üste giriş yada 2 defa üst üste çıkış yapamaz.Girmeden çıkamaz çıkmadan giremez kuralı işler ve işlem araç bağımlı olarak çalışır.Yani kişi yada abone yaya olarak kaib ile ilgili hiçbir işlem yapamaz.Kabin sensörleri ne zaman önünde araç görür ise o zaman butona basıldığında kart verir, kart yutar yada abone kartını okur.

Karton Kağıt ( termal bilet ) Veren Otopark Bilet Verme Makinası

                Karton tipinde biletler veren otopark bilet verme makinası nın en önemli özelliği yüksek kapasiteli otoparklarda kullanıma uygun olmalarıdır.5,000 (beşbin) adet bilet kapasitesi olan bilet makinaları elektronik biletli kabinlerin otomasyon-işletme tarafında yaptığı tüm abone loop sensör antipassback gibi işlemleri yapar.3 sıralı sürekli form halinde 5,000 lik biletleri üzerine istenmesi halinde otopark işletmecisinin bilgileri yazılabilmekte, sporsor olmak isteyenlerinde reklam amaçlı logoları basılabilmektedir.

Biletli otopark sistemi konusunda dilediğiniz her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Çözüm Arge

İlgili Yazılar

tansa-turnike

TANSA TURNİKE SİSTEMLERİ

TANSA TURNİKE Tansa turnike sistemleri, 1962 yılından günümüze kadar hizmet veren sektörün lider üreticilerinden biridir.Yerli üretim ve kalite olgusu ile öne çıkan tansa turnike, birçok

HİJYEN TURNİKESİ FİYATLARI

HİJYEN TURNİKESİ

HİJYEN TURNİKESİ NEDİR ? Günümüzde birçok farklı alanda kullanılmakta olan turnike sistemlerine ek olarak ihtiyaç duyulan bir diğer ürün hijyen turnikesi ve diğer adıyla hijyen