OTOPARK BARİYERİ

Published by admin on

otopark bariyeri

Otopark bariyeri

otopark bariyeriOtopark bariyeri araç giriş çıkış noktalarında konumlandırılan, araçların yetkili yada yetkisiz geçişini engelleyerek kontrol eden sistemlerdir.Kollu otopark bariyeri olarakta adlandırılan sistemler adındanda anlaşılacağı gibi alanın genişliği ölçüsünde bir alüminyum kolu olan ve içerisinde motor/mekanik ve elektroniği barındıran bir sistemdir.

Genel olarak uzaktan kumanda yada bir butona basılarak açma işlemi yapılacağı gibi farklı senaryolarda çalışan otomasyonlar üzerindende  kontrol edilebilir.Bu sistemler başlıca plaka tanıma sistemleri, hgs/ogs sistemleri, biletli otopark sistemleri, barkodlu otopark sistemleri yada kartlı geçiş sistemleri olabilir.

Kullanıldığı alanlar ise ağırlıklı olarak tolu yaşam alanları olan residance tipi siteler, alışveriş merkezleri, hastaneler, kamu binası girişleri, asgeri alan girişleri, ücretli otoparklar ve bunun gibi araç trafiğinin yoğun olduğu ve araçların bir kontrol sonrası içeri alınması gereken yerlerdir.

Otopark bariyeri seçerken dikkat edilmesi gerekenler ;

bft bariyerBir otoparkımız var ve araç trafiği nedeni ile bariyer sistemi kurdurmak istiyorsak öncelikle hangi tip bariyeri tercih edeceğimiz önemlidir.10 araçlık bir otopark ile 10,000 araçlık bir otoparkın seçmesi gereken bariyer aynı değildir.Araç sayısı yani günde bariyerin kaç defa açma kapama yapacağı mutlaka göz önüne alınmalıdır.

Diğer bir husus ise kol uzunluğu ve açma kapama süresidir.Kol uzunluğu standart bariyerlerde maksimun 6 metreye kadar çıkabilmektedir.6 metre kol kullanılan bir bariyerde hava şartlarıda dikkate alınmalıdır.Kol oturma çatalı kullanılamıyor ise 6 metrelik bir kolun çok rüzgar alan yerlerde mümkünse kullanılmaması önerilir sebebi ise aşırı rüzgarda kolu esneyerek kırılabilme ihtimalinin olmasıdır.

Kol inme ve kalma süresi ise bariyerin açma kapama zamanı olarak nitelendirilir ve buda önemli bir husustur.1 saniye ile 8 saniye arasında seçenekleri olan bariyer sistemlerinde özellikle ücretli otoparklarda hızlı olan bariyerler tercih edilmektedir.Ücretli bir otoparkta yavaş bir bariyer tercih edilmesi durumunda ödeme yapmadan kaçak çıkış yapan araçların önüne geçmek oldukça zorlaşır.

Günümüzde kullanılan birçok marka ve model arasında en fazla kullanılan ve önerilen ürünlerden biri olan “BFT BARİYER” dir.İtalyan malı olması (İtalyanların özellikle motor alanında dünyada ilklerde olduğunu göz önüne alırsak) nedeni ile öncelikli tercih sebebi olmaktadır.İtalyan bft markasının 3 adet bariyer modeli bulunmaktadır.

  1. BFT MOOVİ BARİYER SERİSİ
  2. BFT GİOTTO BARİYER SERİSİ
  3. BFT MİCHELANGELO SERİSİ

BFT MOOVİ BARİYER SİSTEMLERİ ;

Moovi serisi bariyerler 1,5 saniye ile 8 saniye arasında açma kapama süresi olan bariyerlerdir.

Kol uzunlukları 2 ile 6 metre arasında değişmekte, kol uzunluğuna bağlı olarakta süre artmakta yada azalmaktadır.220 volt motora sahiptirler ve monofaze elektik ile beslenmektedir.Günlük açma kapama sayısı 1,000 ‘i geçmeyen projelerde rahatlıkla kullanılabilir.

BFT GİOTTO BARİYER SİSTEMLERİ ;

Giotto serisi bariyerler 2,5 saniye ile 4 saniye aralığında çalışabilir.Kol uzunlukları yine 2 metre ile 6 metre arasında değişebilmektedir.Bft Giotto bariyer 24 volt motora sahiptir ve günlük 8,000 açma kapama yapılan yerlerde kullanılabilecek endüstriyel bir üründür.

BFT MİCHELANGELO BARİYER ;

Michelangelo bariyerler kol uzunluğu 6 metreyi aşan durumlarda kullanılır ve kol 8 metreye kadar uzayabilir.Ayine 24 volt ile çalışan bariyer 8 saniye açma kapama süresine sahiptir.Kol uzunluğu 8 metre olarak kullanıldığında günlük açma kapamanın günlük 1,000 adeti geçmemesinde fayda vardır.


admin

Otopark sistemleri ve plaka tanıma sistemleri üzerine yazılım ve donanım geliştirmekteyiz.Bu sistemleri hem türkiye içerisinde hem yurt dışanda satmaktayız.