Plaka Tanıma Sistemleri

Plaka Tanıma Sistemi
Yüksek Okuma Başarısı ve Pratik Kullanım

PLAKA TANIMA SİSTEMLERİ

Plaka tanıma sistemi araç giriş çıkışlarının kontrollü olarak yapıldığı alanlarda kullanılmaktadır.Araç plakalarının okunarak çeşitli senaryolar işletilmektedir.İstenen senaryoya bağlı olarak donanım ve yazılım çeşitlendirilmektedir.Birçok alanda kullanımı mümkün olan sistemler özellikle hızlı ve güvenilir olması ile ön plana çıkmaktadır.Kullanım alanlarının başlıcaları siteler,ücretli otoparklar ve otoyollardır.Bunun yanında üniversiteler,hastaneler,kamu binaları,askeri bölgeler,sınır ve gümrük alanları,muayene istasyonları,araç kantarları gibi birçok alandada kullanımı mümkündür.

 Ağırlıklı olarak kullanıldığı alanlar

Siteler İçin Plaka Tanıma Sistemleri
Ücretli otoparklar İçin Plaka Tanıma Sistemleri
-Otoyol Plaka Tanıma Sistemleri

Siteler için Plaka Tanıma sistemleri

                Toplu konut/site gibi yerleşim alanlarının girişindeki kayar kapı yada otopark bariyerini kontol etmek amacı ile kullanılaır.Site sakini herhangi bir etiket barkod yada kart kullanmadan,araç Plakası sisteme kayıtlı ise siteye giriş ve çıkış yapabilir.Amaç giriş ve çıkıştaki kontrol nedeni ile yaşanan trafik sıkışıklığını ortadan kaldırmaktır.Aynı zamanda okunan plaka resimleri sistemde resim dosyası olarak kaydedildiği için bir çeşit güvenlik sistemi vazifeside görmektedir.Resimler bilgisayar belleğine bağlı olarak ortalama 5 ila 10 yıl arasında saklanabilmektedir.

Ücretli Otopark Plaka Tanıma Sistemi

                Ücret tahsilatı ile çalışan otoparklarda giriş ve çıkışa konumlandırılan kameralar ile aracın giriş ve çıkışta plakası okunur.Okunan plakalar saat ve ücret hesaplamasına tabi tutularak müşterinin ödemesi gereken mebla tahsil edilir.Otopark bariyerleri ile entegre şekilde çalışan sistemler herhangi kart,barkod bilet gibi bir materyale ihtiyaç duymaz.Farklı ücret ve tarife seçenekleri ile ücreli bir otoparkın tüm parasal hesap ve raporlamalarını yapabilmektedir.

Otoyol Plaka Tanıma Sistemi

                Otoyollarda güvenlik amacı ile kullanılan sistemler son zamanlarda hem cezai işlem hemde trafik kurallarına uymayanları tespit için kullanılmaktadır.Yakın geçmişte radar ile araç hızının tespiti yapılırken günümüzde 2 farklı noktada konumlandırılan plaka tanıma kameraları ile “A” noktasından “B” noktasına giden bir aracın zaman/mesafe=hız  ortalaması ile yasal hız sınırı ihlalini tespit edebilmektedir. Ayrıca emniyet güçleri tarafından aranan ve yasaklı plakalarda bu şekilde tespit edilerek gerekli işlemler yapılmaktadır.

PLAKA TANIMA SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR ?

                Plaka tanıma sistemi bir görüntü kaynağından gelen resim bilgisinin bir plaka tanıma yazılımı vasıtası ile proses edilip içerisinden rakam ve harflerden oluşan plaka karakterlerinin ayrıştırılması işlemidir.Görüntü kaynağı olarak kullanılan donanım ıp kamera dediğimiz network tabanlı kameralardır.Senaryodaki rolü her saniyede aldığı 25Fps görüntüyü(saniyede 25 resim) anlık olarak yazılıma iletmektir.Yazılım buradaki görüntü analizini yani aldığı resimleri tarayıp içerinden plaka bilgisini çıkaran taraftır.Bunların dışında,plakanın okunmasının ve sayısal bir veri haline getirilmesinden sonra çeşitli senaryolar işletilebilmektedir.Örneğin plaka kayıtlı ise bariyeri aç yada yasaklı bir plaka gelirse ilgili meciye bilgi ver gibi.

plaka tanıma sistemi
Plaka Tanıma Sistemi

Plaka Tanıma Sistemi Teknik Şartnamesi

Genel Özellikler;
1.yazılımlar sunucu-müşteri mimarisinde çalışabilmeli ve x64 ve x86 işletin sistemlerinde desteklenebilecektir.
2.Uygulamalar kurulurken tek bir kurulmadan kurulmalı, kurul bu kurulda bir dahil edilmiş olması, 2.bir kurulma, kurulmasında kurulmalıdır.
3.yazılım veritabanı SQL Server, oracle veri tabanı ilede çalışabilecektir.
4.Plaka tanıma yazılımı bir bilgisayarda 14 kadar uzun süre desteklenir, işlem döngü bağımlı bağımlı tüm kameralar sürekli işlem halindeyken çalışabilecektir.

5.Plaka okuma yazılımı okunan en son plakayı indir bedava izle akrobat’ın ekran görüntüsü resim resminde atabilmeli, bu resimler sol tarafta yer aşağı kayar menüde gösterebilmeli ve aşağı kayar menüde aynı zamanda tarih tarih saatini açıklayabilir.
6.Plaka tanıma yazılımı toplu bilgi girişi için excel formatından dışa aktarma ve dışa aktarılması yine excel formatından dışa aktarma özelliğine sahip olmaktır.
7.yazılım bilgileri Word, pdf, excel, txt, xml ve html ortamlarına aktarma yapabiliyor.
8.Ücretli otopark versiyonunda sınırsız tarife girişi tarihi.
9.yazılımda girilen tarifeler gün, saat, hafta içi, hafta sonu gibi çeşitli parametrelere dallanabilmeli sınırsız yapıda tarife değişik şekillerde girilebilecektir.
10.Araç çıkışlarında esnada plakası okunamaz ya da yanlış ise şu anda içeride olan araçların içinde bulunan araçların girişinde araçların plakasında en çok benzerlik plakaları fotoğrafları ile listelenmeli, kullanıcı bu sayfada aranıyor doğru araca başlangıç ​​yaptırabilmektedir.
11.yazılımda abonelik özelliği ile abonelik bitimi aracı dışarı çıkarmamalı, led tabelalarda abonelik süresi bitti uyarısı vermeli ve bu uyarıyı aynı anda çalıştığını gösteriniz.
12.Plaka tanıma sistemi yazılımında sınırsız abone olunabiliyor, kara liste özelliği ile açılır açılan pencerelerde aranan veya şüpheli araçlar mevcut olarak ayarlanabiliyor.

Plaka tanıma sistemi – Yönetim ve Raporlama Yazılımı Özellikleri

BULLET PLAKA TANIMA SİSTEMİ KAMERASI ÖZELLİKLERİ