Plaka Tanıma Sistemi

(0850) 733 63 22

Bize Ulaşın

kameralı otopark sistemi

KAMERALI OTOPARK SİSTEMİ

KAMERALI OTOPARK SİSTEMİ

Kameralı otopark sistemi otoparkların kontrolü için geliştirilmiş sistemlerdir. Amaç otoparkı bilgisayarlı görme teknolojisini kullanarak yönetmektedir. Bilgisayarlı görme computer vision kısaltması olan CV olarak yazılmaktadır.

Bilgisayar çeşitli algoritmalar kullanarak dijit görüntüyü veriye çevirir. Kameralı otopark sistemleri donanım ve yazılımların bir araya gelmesiyle oluşur.


Kameralı otopark sistemleri veya kameralı otopark otomasyonları bilgisayarlı görme sistemlerinden olduğu için yüksek oranda olsa da yüzde yüz başarıya sahip değildir.

Bundan dolayı mutlaka operatör tarafından kullanılmaları gerekir. Bu sistemler network teknoloji sine sahip yüksek çözünürlüklü kameralar ile entegre olarak çalışmaktadır.


Kameralı otopark sistemleri için kullanılan bilgisayarlar işlem yoğunluğundan dolayı hızlı donanımlara sahip olmalıdır. Her kamera saniyede 15 Frame ile 30 Frame görüntü oluşturur. Bilgisayar her kameradan saniyede 25 adet gelen görüntüyü almalı çeşitli filtrelerden geçirerek nesne algılama veya karakter tanıma işlemlerini yapar.


Kameralı otopark sistemi yazılımları görüntü işleme için yüksek seviyede matematik işlemleri kullanan algoritmalar ile çalışır. Yeni nesil görüntü işleme teknolojileri yaklaşık yüzde 90 ve üzeri bir başarıya sahiptir.


Kameralı otopark sistemi olan plaka tanıma sistemi de yüzde 98 başarı ile çalışmaktadır. Kameralı plaka tanıma sistemi yazılımı plaka okuma için minimum 640×480 piksel ve saniyede 15 Frame görüntü ye ihtiyaç duyar.

Kameralı plaka okuma sistemi ilk olarak araç plakası nı görüntüyü işleyerek tespit eder.

Kameralı plaka tanıma sistemi görüntüden plaka tespiti için köşe bulma ve karakter tespiti gibi algoritmalar kullanır. Kameralı plaka okuma sistemi gece ve gündüz her hava şartında doğru donanım kullanımı ile aynı oranda sonuç vermektedir.


Kamera üzerinden plaka okuma için araç plakası tespitinden sonra optik karakter tanıma teknolojisi kullanarak plaka sayı ve karakterleri okunur. Okunan bilgiler kayıtlı plakalar ile karşılaştırır ve eğer kayıtlı ise otopark kapısını açar. Eğer karaliste de olan araç plakası okunmuş ise sistem sesli ve yazılı alarm üreterek operatörü uyarır.


Kameralı otopark sistemi ücretli otoparkların yönetimi için de kullanılmaktadır. Ücretli otopark plaka okuma sistemi araç tespiti için otomatik plaka okuma sistemi yanında loop araç dedektörü de kullanılmaktadır.

Loop dedektör araç geçiş noktasına belli bir boyutta gömülmüş elektrik kabloları dan manyetik alan oluşturarak manyetik alandan geçen yüksek kütleli metallerin manyetik alanı bozması ile araçların tespitini yapmaktadır. Loop dedektör araç tespiti ile üzerinde bulunan rölelerden 2 saniyelik tetik vermektedir.


Kameralı ücretli otopark sistemi sınırsız abone plakası tanımlayabilme özelliğine sahiptir. Abone plakaları belli tarih aralığında yetkilendirilebilmektedir. Abone otopark giriş ve çıkış zamanlarının raporunu yazdırabilmeli ve excell dosyasına aktarabilmelidir.


Kameralı otopark sistemi montaj ve servisi elektrik elektronik ve yazılım bilgisine sahip ekipler tarafından yapılmalıdır. Montaj işleminden önce tüm olasılıkların düşünüldüğü keşif ve projelendirme çalışmaları yapılmalıdır.


Kameralı otopark sistemi fiyatları yetkili satıcı ve bayilerden teklif olarak alınmalıdır. Teklif alınan sistemin firmasının mutlaka üretici firma tarafından onaylanmış bayi olmalıdır. Teknik destek talepleri bayi veya üretici ile iletişime geçerek alınabilmelidir.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Çözüm Arge

İlgili Yazılar

tansa-turnike

TANSA TURNİKE SİSTEMLERİ

TANSA TURNİKE Tansa turnike sistemleri, 1962 yılından günümüze kadar hizmet veren sektörün lider üreticilerinden biridir.Yerli üretim ve kalite olgusu ile öne çıkan tansa turnike, birçok

HİJYEN TURNİKESİ FİYATLARI

HİJYEN TURNİKESİ

HİJYEN TURNİKESİ NEDİR ? Günümüzde birçok farklı alanda kullanılmakta olan turnike sistemlerine ek olarak ihtiyaç duyulan bir diğer ürün hijyen turnikesi ve diğer adıyla hijyen