Plaka Tanıma Sistemi

(0850) 733 63 22

Bize Ulaşın

HGS SİSTEMi

HGS GEÇİŞ SİSTEMİ

HGS Sistemi

HIZLI GEÇİŞ SİSTEMİ

Ogs hgs sistemi genellikle site girişi otopark noktalarında kullanılan bir üründür.

Ogs-hgs geçiş sistemleri ile sitelere hızlı ve güvenli giriş ve çıkışların yapılması amaçlanır.
Bir otopark girişinde kullanılan hgs sistemi ile araç güvenliğe takılmadan hızlı bir şekilde giriş ve çıkış yapar.Eger o site sakini olmayan bir araç girmeye çalışır ise sistem o aracı tanımayacak ve girişine izin vermeyecektir.

Ogs-hgs sistemi sitelerde yaşanan otopark yeri kavgalarının önüne geçmek amacı ilede kullanılır.Eğer daire sakinlerinin araç sınırı var ise bu sınırlandırmayı sistem ile yapabilmek mümkündür.Örneğin; her daire sakininin 2 den fazla aracı otoparka sokmaması isteniyor ise sistem o daireye ait 2 araç içerde iken 3. aracı içeri almayacaktır ve “LİMİT DOLDU” uyarısı verecektir.

 

HGS SİSTEMİ NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR ?

Hgs sistemi giriş noktasına konulan “UHF” anten diye tabir edilen antenlerin araçlara veriğimiz hgs etiketkerlini okuması prensibi ile çalışır.30 derece sinyal yayma kapasitesine ve 12DBI frekans gücüne sahip olan bu antenler bir hgs paneline bağlanır.

Hgs paneli bilgisayar yazılımı ile çalışan ve network tabanlı bir elektronik cihazdır.Kaydetmek istenen etiket önce bilgisayar yazılımına girilir, daha sonra bu girilen etiket yada etiketler yazılım ile network üzerinden hgs paneline gönderilir ve kaydedilir.

Aynı işlem silinmek istenen etiketi hgs sisteminden silmek içinde uygulanır.Yazılımda silinmek istenen etiket bulunur ve network üzerinden panele ulaşılarak silme işlemi gerçekleştirilir.

  

OTOPARK HGS ANTENİ

Hgs anteni doğrusal açıda 12DBI gücünde ve 30 açı ile yayın yapan bir rf sinyal-alıcı-verici bir cihazdır.Baktığı açıdaki etiketleri okumak ve hgs kontrol paneline bu okuduğu etiket “ID NO” sunu “wiegand ” protokolü dediğimiz heberleşme protokolü ile göndermekle yükümlüdür.

Hgs antenlerinin 2 farklı yapıda okuma yapabilmektedir.

1.Yöntem Sürekli Okuma:
Anten 7/24 ortamdaki sinyalleri okuma yapar.Bu işlem sürekli devam eder.
2.Yöntem Sensör Bağımlı Okuma:
Anten zemine uygulanan aracı algılayam loop dedektör ile okuma yapar.Araç loop dedektör üzerine geldiğinde anten aktif olur ve okumaya başlar.

hgs anteni

HGS KONTROL PANELİ

Hgs kontrol paneli hgs anteninden gelen bilgiyi değerlendiren ekipmandır.
Birkaç farklı versiyonu vardır.
1-Standalone mini panel; Bu panel tek anten bağlanabilen ve bilgisayar bağlantısı olmayan, kendi üzrinden kart kaydı yapılabilen paneldir.Avantajı bilgisayar ihtiyacı duymaz.Dezavantajı silmek istenen bir etiket silinemez, toplu olarak tüm etiketler silinebilir.

2-Usb hgs paneli

hgs kontrol paneli

HGS ETİKETİ

Hgs sistemlerinde araç içinden aracın ön camına dikiz aynasının alt hizasına yapıştırılır.Eğer sökülmeye kalkılır ise birkaç sök tak işlemi sonrası yırtılarak işlevsiz hale gelir.
Etiket eğer sistemde tanımlı ise araç otopark alanına giriş çıkış yapabilir.

Etiketin EKO, PLUS ve PRO olmak üzere 3 farklı modeli mevcuttur.Modeller arasındaki fark algılama gücüdür. 

hgs etiketi

 

 

Araç Algılama Sensörü   “LOOP DEDEKTÖR”

Araç algılama sensörü yada metal kütle dedektörü ismi ile bilinir.Araç üzerine geldiğinde aracın metal aksamlarını algılar ve tetikleme yapar.
Otopark kapısının çıkış yönünde eğer anten kullanılmaması talep edilir ise araç algılama sensörü kullanılır.Aynı zamanda araç var iken anten okuma yapsın isteniyor ise yine aynı şekilde araç algılama sensörü kullanılır.

araç alıgılama sensörü