Plaka Tanıma Sistemi

(0850) 733 63 22

Bize Ulaşın

otopark yönlendirme sistemi

OTOPARK YÖNLENDİRME SİSTEMİ

OTOPARK YÖNLENDİRME SİSTEMİ

Otopark yönlendirme sistemi otopark kullanıcılarının çok daha hızlı boş araç park yeri bulmasını sağlamak amacı ile kullanılan sistemlerdir.Otoparkta boş yer arar iken kaybedilen zamanı ve oluşan trafiği minimize etmek hedeflenir.

OTOPARK YÖNLENDİRME SİSTEMİ KULLANIM AMACI

Kullanılan bir otopark yönlendirme sistemi ile otoparktaki işaret ve ışıklar yardımı ile boş yer bulmak kolaylaşırken aynı zamanda otoparkın herhangi bir katının yada tamamının dolu olması durumunda kullanıcıya bilgi verilir ve dolu olan kata yada otoparka girmemesi konusunda uyarılmış olur.Böylece kullanıcı (araç şoförü) dolu olmayan kata yada başka bir otoparka yönlenerek zamandan tasarruf etmiş olur. Otopark ücretlendirme sistemleri ile kullanılan bu sistemler, ücret otomasyonu olan yerlerde ve entegre olarak çalıştırılabilir.

Otopark yönlendirme sistemleri temel olarak bir araç algılama sensörü denilen ultrasonik dedektör, bu detektöre bağlı kırmızı / yeşil yanan lamba ve bunları yöneten ana ve ara kontrol panelleri ve ışıklı / ledli yönlendirme levhalarından oluşur.Talep edilmesi halinde harita yazılımı ile bir bilgisayar üzerinden de kontrolü ve takibi mümkündür. Giriş alanındaki otopark bariyerinden önce totem dediğimiz gösterge panellerinde hangi katın boş yada dolu olduğu bilgisine göre otoparka giren kişi boş olan kata yönlenir.

OTOPARK YÖNLENDİRME SİTEMİ KULLANIM ALANLARI

Otopark BOŞ  DOLU SİSTEMİ olarakta isimlendirilen bu sistemler  yoğunlukla alışveriş merkezleri, hastane otoparkları, okul otoparkları, havalimanı otoparkları, residance, ofis, plaza otoparkları ve katlı otoparklarda kullanılmaktadır.Genellikle kapalı otoparklarda tercih edilmesinin sebebi ise dedektörün üstten konumlandırılabilir olmasıdır. Her araç için 1 sensör ve 1 adet lamba kullanılır ve projelendirmek oldukça kolaydır.

Tavan yüksekliği 2 ile 4,5 metre arasında olan yüksekliklerde çalışan bu sistemler tek lokasyonda standart ürünlerde 6,000 dedektöre kadar destekleyebilmektedir.Aynı zamanda röle çıkışı olan panelleri sayesinde otopark doluluğu tamamlandığında dışarı bir kuru kontak vererek trafik lambası gibi yan ürünlerinde kullanımını destekleyebilmektedir.Birbiri üzerinden atlama dediğimiz kablo iletişim tipi (rs485 ) sayesinde uygulama kolaylığı sağlamaktadır.Ana ve ara kontrol panelleri ana totem yada ara totemlere bilgi göndererek sürücünün hangi katta boş park alanı var ise oraya yönlendirilmesi sağlanır.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Çözüm Arge

İlgili Yazılar

tansa-turnike

TANSA TURNİKE SİSTEMLERİ

TANSA TURNİKE Tansa turnike sistemleri, 1962 yılından günümüze kadar hizmet veren sektörün lider üreticilerinden biridir.Yerli üretim ve kalite olgusu ile öne çıkan tansa turnike, birçok

HİJYEN TURNİKESİ FİYATLARI

HİJYEN TURNİKESİ

HİJYEN TURNİKESİ NEDİR ? Günümüzde birçok farklı alanda kullanılmakta olan turnike sistemlerine ek olarak ihtiyaç duyulan bir diğer ürün hijyen turnikesi ve diğer adıyla hijyen