Plaka Tanıma Sistemi

(0850) 733 63 22

Bize Ulaşın

MANTAR BARİYER

MANTAR BARİYER

mantar bariyer sistemi

Mantar bariyer sistemleri genel olarak araçlar için yol kesici ve engelleyici olarak kullanılmaktadır.Günümüzde birçok alanda kullanılan mantar bariyerler trafiğe kapalı alanlar, yaya yolu kısıtlaması, özel ve yüksek güvenlik isteyen yerler gibi alanların girişlerinden araçların girmemesi yada izin verilen araçların girebilmesini sağlamak amacı ile kullanılır.

Mantar bariyerler hidrolik yağ basıncı ile çalışan ve yer altına gömülen tipte bir üründür.Birçok ölçü seçeneği olan ürün isteğe özelde üretilebilmektedir.Standart 50 cm olarak üretilen mantar bariyerler isteğe özel 90cm ye kadar uzatılabilir.

Mantar bariyerler kullanılacağı alan ve amaca göre seçilmelidir.Günde 5 defa açılıp kapanacak bir ürün ile günde 500 defa açılıp kapanacak ürün arasında hem kalite anlamında hemde endüstriyel çalışma anlamında farklılıklar olacağı için doğru yere doğru ürün seçimi yapmak çok önemlidir.

Günümüde artık yerli üretim olarak tamamı TÜRK MENŞEİLİ ürünlerimizle hem yurt içinde hemde yurt dışındaki projelerde uyguladığımız mantar bariyerlerimiz hem kalite anlamında hemde yurt dışı rakipleri anlamında öne çıkmaktadır.

 

bollard-turkey
mantar bariyer perpa
mantar bariyer imalat

MANTAR BARİYER NASIL ÇALIŞIR ?

Mantar bariyerler hidrolik yağ basıncının hidrolik pistonlara uyguladığı güç ile çalışan sistemlerdir.Sistemin bir ana kontrol panosu (plc) , yağı pompalamak için kullanılan bir motor, hidrolik pistonlar ve engel teşkil eden ana çelik silindirik  iskeletten oluşur.

Otomasyon panosundan gelen komut ile (aç komutu) motor çalışmaya ve hidrolik yağını pistonlara basmaya başlar.Pistonlar sıkışan hidrolik kuvveti ile açılır ve mantar bariyer silindiri yukarı kalkma hareketini yapar.Mantar bariyer in aşağı inme hareketide hidroliğin geri çekilmesi ile oluşur ve kalkma hareketinin tersi mantıktada inme hareketi gerçekleşir.

Manuelde çalıştırılabilen ürün bir kaldıraç kolu ile yağ manuel pompalanarak yapılır.Elektrik kesintisi yada farklı bir problemden dolayı acil durumlarda manuel olarak kaldıraç kolu el ile manuel pompalanarak yukarı aşağı hareketi yaptırılabilir.

MANTAR BARİYER MONTAJI NASIL YAPILIR ?

Öncelikle montaja başlanmadan önce doğru ürünün doğru boyutlarda seçilmiş olması gerekir.Yükseklik standartı 50/60 cm civarında olabileceği gibi çok yüksek güvenliğin gerektiği yerlerde yükseklik 100cm ye kadar çıkartılabilir.

Genişlik olarak ise kullanılan kapıların konumları ge yol geçiş genişlikleri önemlidir.Ortalama mantar bariyer aralıkları 1,5 metre  olarak hesaplanır.

Uygulama tarafında ise uygulanacak alanın bir iş makinası ile hafriyatının alınması gerekir.Ürün bir kazan tipinde yere gömülen bir ürün olduğu için kazılacak alanın boyutları ürünün boyutlarına göre olmalıdır.

Ürünün uzun yıllar suya karşı çürümeden kullanılması için kazı alanının içerisine ya dalgıç pompa tipi pompa, yada su giderine bağlanan bir gider yapısı kullanılması önerilir.Eğer su gideri yok ise yada pompa kullanımında pompanın atacağı fazla suyun döküleceği bir alan yok ise ürünün alt zemin kısmı mıcır ile doldurulmalıdır.Örneğin zemine yarım metre yüksekliğinde mıcır doldurulur ve üzerine ürün yerleştirilir.Böylece yağmur suyunun alt tabandaki toprağın suyu emmesi için bir zemin oluşturulmuş olur fakat bu yöntem ürünün çürüme ihtimalini yükseltir ve çok önerilmez.

Ürünün giriş ve çıkış taraflarında kırmızı-yeşil ışıklar ile bilgilendirici trafik lambaları konulması önerilir.

Aynı zamanda ürünün önüne ve arkasına araç algılayıcı metal kütle dedektörü dediğimiz loop dedektör yada karşılıklı birbirini gören fotosel kullanılmalıdır.

Bir araç mantar bariyere yaklaştığı anda ürün yukarı kalkar ise üzerindeki araca zarar vereceği ve aracı yukarı kaldıracağı için aracı bu sensörlerin önceden algılayıp yukarı kalkma işlemini başlatmaması sağlanmalıdır.