Plaka Tanıma Sistemi

(0850) 733 63 22

Bize Ulaşın

Yüz Tanıma Sistemleri

Yüz Tanıma Sistemleri

Yüz tanıma sistemleri genellikle personel geçiş kontrol sistemlerinde kullanılmakta olan donanımlardır. Personelin işe giriş ve çıkışındaki hareketleri yüz tanıma cihazları ile yapılarak yüksek güvenlik hedeflenmektedir.

Yüz Tanıma Cihazı

Aynı zamanda çeşitli algoritmalar kullanılarak belirlenen bir görüntü kaynağı (kamera) ilede bu algoritma harici bir bilgisayar ortamındada proses edilebilir.

Kullanmakta ve satışını yapmakta olduğumuz zkteco markalı yüz tanıma cihazlarımız ile özel ve tüzel alanlarda geçiş kontrolü çok daha hızlı ve güvenilir hale getirebilmekteyiz.

Alternatif sistemler olan kartlı ve parmak izli sistemlere oranla başarı oranı çok daha yüksek olan yüz tanıma sistemleri gözlük,başörtüsü,sakal,bıyık gibi yüz ifadesini değiştirebilen durumlardan etkilenmemektedir.

Yüz tanıma sistemleri aynı zamanda hem parmak izi okuma hemde kart okuma seçenekleri sunan modelleriyle kullanıcıya sunulmaktadır.Bir kişinin işe girişte başkasının kartını okutmaya çalışarak haksız kazanç sağlamaya çalışmasının önüne geçilmektedir.

Parmak İzi Okuyuculu Yüz Tanıma Sistemleri

Yüz Tanıma Cihazları

Yüz tanıma sistemlerinin , parmak izli sistemlere oranla başarı oranının yüksek olmasının sebebi ise cihaza fiziksel bir temasta bulunulmamasıdır.Parmak izi tahriş olmuş silinmiş kişilerde okuma problemleri yaşanırken yüz tanıma sistemlerinde böyle bir durum söz konusu değildir.

Yüz tanıma sistemleri tek başına bir kapının açılmasını kontrol edebileceği gibi network bağlantısı ile bir bilgisayar üzerinde koşan personel kontrol yazılımı ile de çalışabilmektedir. Personelin işe giriş çıkışında yüzünü okutması ile alınan log bilgisi üzerinden puantaj hesabı yapılarak ay sonu personel hakkedişleri çıkartılabilmektedir.

Yüz tanıma sistemi belirli noktalara konumlandırılan kameralardan gelen görüntülerin bir bilgisayar üzerinde çalışan yazılıma aktarılıp değerlendirilmesi sonucunda edinilen kişiyi tanıma amaçlı sistemlerdir. Kameradan gelen video görünrüsü stream edilirken gelen her resim(fps) tek tek taranır ve insan yüzünün tespit edilmesi ve tespit edilen yüzün mevcut resimler ile karşılaştırılmasının sonucudur.

 

Yüz Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Yüz tanıma sistemi 2 ana başlıktan oluşur. Bunlardan birisi donanım tarafı olan ve görüntüyü almamızı sağlayan kamera tarafıdır. İkincisi ise gelen bu görüntünün taranmasını ve içerisinden yüzü bulup karşılaştırma işlemlerini yapan yazılım tarafıdır. Gelen görüntü genellikle yüksek çözünürlüklü ıp kameralar vasıtası ile network üzerinden yazılıma aktarılır.

Yazılım alınan resimleri tek tek satır satır tarayarak içerisinde bir insan yüzünün olması gereken noktaları tepsit eden bir algoritma kullanarak insan yüzünü bulur. Bulunan bu yüz datası önce sayısal veriye çevrilir, öncesinde kayıtlı olan yüzlerin sayısal verisi ile karşılaştırılarak belirli oranların karşılanması halinde kişi eşleştirilerek kişi tespit edilir.

 

Yüz Tanıma Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Yüz tanıma sistemleri güvenliğin yüksek olduğu askeriye, polis merkezleri, gümrük kapıları, sınır karakolları gibi alanlarda kullanılmaktadır. Günüzde çok yaygın bir sistem olarak kullanılmayan yüz tanıma sistemleri çok yakın bir gelecekte alışveriş merkezleri, hastaneler, okullar, oteller, çeşitli kamu binaları ve hatta özel sektörde  bile kullanılır duruma gelebilmesi muhtemeldir.

 

Yüz Tanıma Sisteminde Kullanılan Ekipmanlar

 • Yüksek Çözünürlüklü IP Kamera
 • Yüz Tanıma Yazılımı
 • Sistem Bilgisayarı

 

Yüksek Çözünürlüklü Kamera

Yüz tanıma sisteminde kullanılan ve asıl görüntü kaynağı olan kameralar genellikle çok yüksek çözünürlüklü ıp üzerinden çalışan kameralardır. RTSP protokolü üzerinden görüntü gönderen bu kameralar istenilen pozlama ve ışık verimliliğini karşılayabilmektedir. Güvenlik kamerası olarakta kullanılan bu kameralar ile gece ve gündüz farklı ışık varyasyonlarında istenen verimliliği sağlayabilmektedir.

 

Yüz Tanıma Yazılımı

Yüz tanıma yazılımı kameradan gelen görüntü bilgisini işleyerek içerisinde insan yüzünü tespit eden  ve bunu sistemde kayıtlı olan milyonlarca resim ile karşılaştırarak en doğru sonucu üretmemizi sağlayan birimdir.Yazılım tek bir adet lokasyonda çalışabileceği gibi bir şehirde onlarca farklı noktada çalışabilmektedir.

 

Yüz Tanıma Yazılımının Özellikleri

 • Yüz tanıma yazılımımız bir kişinin resminin sisteme kayıt edildiğinde canlı görüntü ile karşılaştırarak eşleştirme yapabilir.
 • Bi kişinin 18 yaşında çekilmiş resmi ile 40 yaşındaki canlı görüntüsünü karşılaştırarak eşleştirebilir.
 • Resimlerde yaşlandırma yapılabilir.
 • Aynı anda 20 kişiye kadar yüz tespiti yapabilir (tek resimde 20 adet yüzü yakalama)
 • Erkek-Bayan ayrımı yapabilir.
 • Mutlu-Mutsuz ayrımı yapabilir
 • Kişinin yaşını tespit edebilir
 • Kişinin gittiği yönü belirleyebilir
 • Kişilerin isimleri ile veritabanında geçtiği saatler kaydedilebilir