Plaka Tanıma Sistemi

(0850) 733 63 22

Bize Ulaşın

otopark bilet verme makinası

OTOPARK ÜCRET OTOMASYONU

OTOPARK ÜCRET OTOMASYONU

Otoparklar günümüzde yaşadığımız yerler arasında uluslararası araçlar kullanım olanakları araçlarımızda bir nevi evi rolünü oynayabilir.İkamet tarafından aranan bir hedef yada şuanki adresiniz bir aradadır.Otopark ücret otomasyonu başlıklı bu yazımızda bu sistemlere değinmeye çalışacağız.

Araçlarımızı bıraktığımız otoparklar kendimize ait olacağı gibi bir başkası tarafından belirli ücretler karşılığındada teslim alınabilmektedir.Ücretli otoparklar, aslında bizim sorumluluğumuzda olan bir taşıtı geçici bir süre belirli bir ücret karşılığı bir başkasının himayesine teslim ettiğimiz yerlerdir.

otopark ücret otomasyonları
otopark ücret otomasyonları

Burada önemli olan bu otoparkların nasıl işlediği, kendimize ait bir otoparkta ne gibi şartların olduğu, otopark ücret otomasyonu nun merlerde kullanılması gerektiği buna ücretli olarak hizmet veren bir otoparkın sorumluluk ve sorumluluk alanlarımız bunlara kısaca değineceğiz.

Kendimize ait olanlardan biri olan bir parkın bulunduğu alandaki binaların kendi tesislerinde mevcut olanların otoparkı da mevcut. .Otopark ücret otomasyonları ile bu fiyata alınabiliyor.Öncelikle en çok korkulan olay olan otoparktan aracın çalınması durumudur.Otopark sistemleri ile bu durum şu şekilde önlenmeye çalışılır.

Öncelikle otoparkın güvenliği sağlanması amacı ile otoparka her önüne gelen kişinin yada aracın girişi engellenmelidir.Bunu otopark girişindeki kapılar yada bariyerler ile sağlamak mümkündür.Eğer bir plaka tanıma sistemi yada hgs sistemi kullanılıyorsa izinli araçların dışındaki araçlar otoparka giriş yapamaz ve en sıkıntılı durum olan çalınma olayının önüne büyük ölçüde geçilmiş olur.

Ayrıca otopark sistemi olarak plaka tanıma sistemi kullanıldı ise, sistem site girişinde her aracın plakasının resmini çekeceği için (bu resimler 10 yıl boyunca saklanabilir) giren yabancı araç, aracın resmi, araç içerisindeki şöförün eşgalide kayıt altına alınmış olacak, olası bir durumda kişinin yakalanması süreci kolaylaşacaktır.

Diğer bir durum ise dışarıda bırakılan araçlar ve bunların güvenlik ve ödeme sistemleridir.Ücretli otopark sistemleri dediğimiz sistemler ile otoparka giriş ve çıkış yapan araçların içeride ne kadar kaldığı, otopark ücreti gibi hesaplamalar yapılmaktadır.Yine aynı şekilde araç güvenliği ve ücretlendirme işlemleri için plaka tanıma sistemi kullanılabilmektedir.

Ücretli otoparklarda kullanılan plaka tanıma sistemine eşdeğer farklı ücretlendirme otomasyonlarıda günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır.Yaygın olan otopark ücret otomasyonlarından biride biletli otopark sistemleridir.Otoparka girişte bilet makinasından alınan bir bilet ile bariyer açılarak araç içeri giriş yapar.Çıkış yapacağı zaman çıkış noktasındaki görevliye bu bilet verilir, ücret hesaplanıp tahsilat yapılır ve araç çıkışı yaptırılır.

Yine otoparklarda parklanma, ücretlendirme amaçlı kullanılan bir diğer sistem ise mobil otopark sistemidir.Araç giriş çıkışlarının düzensiz olduğu, bariyer, güvenlik mobası gibi donanımların yer sıkıntısı yüzünden konumlandırılamadığı, yaya olarak ücret tahsilatı yapılmak zorunda olunduğu alanlarda mobil otopark el terminalleri kullanılmaktadır.

Otopark el terminali seyyar olarak bir otoparktaki görevlinin giriş yapan ve çıkış yapan araçların plakalarını terminale girip, terminalden çıkan karekodlu bir fişi sürücüye vermesi, çıkış yapacak sürücünün bu karekodlu fişi görevliye vererek el terminaline okutması ve ücretini hesaplaması şeklinde yapılır.Otopark ücretlendirme sistemlerinde en çok ve en kolay kullanılan, en düşük maliyetli sistem olmasıyla sıklıkla kullanılmaktadır.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Çözüm Arge

İlgili Yazılar

tansa-turnike

TANSA TURNİKE SİSTEMLERİ

TANSA TURNİKE Tansa turnike sistemleri, 1962 yılından günümüze kadar hizmet veren sektörün lider üreticilerinden biridir.Yerli üretim ve kalite olgusu ile öne çıkan tansa turnike, birçok

HİJYEN TURNİKESİ FİYATLARI

HİJYEN TURNİKESİ

HİJYEN TURNİKESİ NEDİR ? Günümüzde birçok farklı alanda kullanılmakta olan turnike sistemlerine ek olarak ihtiyaç duyulan bir diğer ürün hijyen turnikesi ve diğer adıyla hijyen