Plaka Tanıma Sistemi

(0850) 733 63 22

Bize Ulaşın

BİLETLİ OTOPARK SİSTEMLERİ

Biletli Otopark Sistemleri

Üreticiden Biletli Otopark Sistemleri

BİLETLİ OTOPARK SİSTEMLERİ

Biletli otopark sistemleri ücret tahsilatı yapılan otoparklarda kullanılan bir ücretlendirme sistemdir. Sistemlerde ücretlerin bir otomasyon üzerinden çalışması sağlanmaktadır. Girişte alınan bilet otoparka giriş zamanını temsil eder. Genellikle çıkışta ödemesi alınan sistemlerin yanı sıra ön ödemeli tarifelere uygun geliştirilmiş sistemlerde bulunmaktadır.

Biletli otopark sistemleri nasıl çalışır ?

Otopark giriş ve çıkışlarında konumlandırılan bilet verme makinaları ile otoparka giriş yapan kişiye bir adet bilet verilir.Bu bilet kişi çıkış yapacağı zaman ilgili görevli tarafından onaylanarak ücreti tahsil edilir.Ücret tahsilatının 2 farklı yöntemi vardır.Birincici çıkışta ödemeli sistemlerdir.Müşteri aracı ile çıkış bariyerinin önünde durarak solunda kalan mobadaki görevliye araçtan inmeden biletini uzatır ve tahsilatı bu şekilde yapılır.Diğer yöntem ise merkezi ödemeli sistemdir.Kişi yaya olarak ödeme noktasına gider biletinin verir ve ödemesini yapar.Ödeme yapıldıktan sonra çıkışı onaylanmış olan bileti ile aracına gider.Aracı içerisinde iken çıkış bariyerinin önünde bulunan bilet yutma makinasına iletini yutturarak çıkışını yapar.Ayrıca kabin üzerinde bulunan harici abone okuyucusu aylık abonelikler için kullanılmaktadır.Araç algılama sensörü dediğimiz loop sensör bağımlı çalışan sistemler,yaya olarak gelen birine kart vermez,abone kartını okumaz yada onalı kartı yutmaz.Abone okuyuculardada antipassback dediğimiz yapı sayesinde girmeden çıkış ,çıkmadan giriş yada üst üste giriş- çıkış kaçaklarını engellemektedir.

Biletli otopark sistemlerinin çeşitleri nelerdir?

  • Elektronik biletli sistemler
  • Karton biletli sistemler
  • Termal fişli sistemler
Elektronik Biletli Sistemler;

                Elektronik biletli sistemlerde kabin üzerindeki butona basıldığında bir adet elektronik kart verir.Bu kart şekil ve ebat karşılaştırması yapıldığında bildiğimiz bir banka kartına benzer. Kartını çıkışta görevli alır ve okutur. Okutulan bu kartlar görevlinin bulunduğu mobada biriktirilip,kabine yeniden dizilir.Böylece sarfiyatın önüne geçilmiş olunur.Karton yada termal biletli sistemlere göre sarf gideri sıfırdır.Kart kapasitesi ortalama 200 adet olup orta ve küçük boyuttaki otoparklarda kullanılır.

Karton Biletli Sistemler;

Karon biletli sistemlerdede çalışma prensibi elektronik biletli sistemlere benzemektedir.Tek fark butona basıldığı anda alınan bilet üzerinde barkod olan kağıt bir bilet olmasıdır.Genellikle yoğun otoparklarda kullanılır.Tercih sebebi ise 5000 lik bilet kapasitesi olması nedeniyle sık sık bilet yükleme işleminden kurtarır.

Termal Fişli Sistemler;

                Termal fişli bilet sistemleride yine diğer sistemler ile benzerlik gösterir.Aradaki fark alınan biletin ince termal kağıt olmasıdır.Çalışma prensibi yine aynı olan sistemlerde bilet kapasitesi düşük olduğu için ufak işletmelerde tercih edilir.

Ayrıca otopark bariyeri sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

biletli otopark sistemleri
biletli otopark sistemleri