KİŞİ SAYMA SİSTEMİ

KİŞİ SAYMA SİSTEMİ

Published by admin on

kişi sayma sistemi

Belirli alanlara girişlerde kontrollü girişin gündemde olduğu bu günlerde covid-19 virüsünün yayılmasının engellenmesi amacı ile kişi sayma sistemi büyük önem kazanmıştır.Giriş ve çıkışlarda kullanılan çeşitli sensör yada turnike gibi ekipmanlar ile kişi sayma işleminin gerçekleştirilmesi ile, ilgili alanda sosyal mesafe kurallarının uygulanması hedeflenmektedir.

KAMERALI KİŞİ SAYMA SİSTEMİ

Bir kamera yardımı ile uygulanan sistemdir.Çizilen çizgiden A yönüne yada B yönüne geçenler içerde yada dışarda olarak sayılır.Örnek videoları aşağıda bulabilirsiniz.

Kişi sayma sistemi ile limit belirleme ve bu limitlerin ilgili kapıda ilgili kişilere gösterilmesi ile içeri fazladan girişlerin engellenmesi sağlanır.Eğer kapasite dolu ise giriş yapacak diğer kişilerin içeride bulunan kişilerden dışarı çıkacak olanları beklemesi gereklidir.Böylelikle sosyal mesafe kuralları kapsamında, alandaki kişi kapasitesinin aşılmaması sağlanır.

Virüs yaşantısı öncesinde mağaza ve çeşitli alanlarda hali hazırda kullanılan kişi sayma sistemleri günümüzde covid-19 salgınının baş göstermesi ile birlikte insanın girip alışveriş yada farklı bir etkinlik yapabileceği her alanda ihtiyaç haline gelmiştir.

Kişi sayma sistemi
kişi sayma sistemleri

KİŞİ SAYMA SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR ?

kişi sayma sistemi

Kişi sayma sistemi bir alandaki kapı yada kapılara yerleştirilen sensörlerden gelen geçti bilgisinin sistem kontrol kartı tarafından değerlendirilip led ekranlara bilgilendirme yazısı göstermesi şeklinde çalışır.Giriş yapacaklar kapıda kendilerine doğru bakan led gösterge ekranlardaki dolu-boş müsait gibi uyarıları direk gösterek bu doğrultuda içeri giriş yapar yada giriş için bir kişinin çıkmasını bekler.

KİŞİ SAYMA SİSTEMİNDE KULLANILAN DONANIMLAR NELERDİR ?

Kişi sayma sistemlerinde kullanılan cihaz ve donanımlar standart olarak aşağıdaki gibidir.
– 2 Takım fotosel sensör (kapı sayısına ve farklı senaryolara göre artırılabilir )
– 1 Adet P-10 16*32 cm led panel
– 1 Sistem kontrol kartı ve enerji besleme grubundan oluşur.

KİŞİ SAYMA SİSTEMİ KURULACAK ALANDA  TEK KAPI VAR İSE ;

Sistemin kurulacağı alan eğer tek kapılı ise yani aynı kapıdan hem giriş hem çıkış yapılıyor ise ;
Ard arda 1 metre ara ile 1 er metre genişlikte (1 metreden fazla tutulan genişliklerde 2 kişiyi 1 kişi sayma ihtimali olduğu için mümkün olan en dar koridor oluşturulmalıdır) kurulacak 2 takım fotosel sensör kullanılır.Giriş ve çıkış yapan kişilerin girişmi yoksa çıkışmı yaptığını sistem otomatik olarak algılar ve sayaca yani led panoya ilgili sayısal değerleri yansıtır.

Aynı zamanda işletme sahibi o gün o işyerine toplam kaç kişinin girdiğinide farklı bir menüden görebilir, sayacı istediği zaman sıfırlayabilir, kurulum esnasında içerideki kişi sayısını menü tuşlarından sisteme direk girebilir.

KİŞİ SAYMA SİSTEMİ KURULACAK ALANDA 1’DEN FAZLA KAPILI İSE ;

Bu gibi durumlarda genellikle giriş çıkış kapıları ayrılmıştır.Bir kapı sadece giriş amacı ile kullanılıyor ise bu kapıya 1 adet sensör takmak yeterli olacaktır.Aynı şekilde diğer kapının sadece çıkış olarak kullanılacağı farzedildiğinde diğer kapı yani çıkış kapısı içinde 1 adet sensör kullanmak yeterli olacaktır.

1 giriş 1 çıkışlı birden fazla kapı var ise sistem anakartları birbirleri arasına çekilecek kablo ile haberleştirilebilmektedir.Yani 4 giriş 4 çıkış kapısı toplam 8 kapılı bir mağazada tüm sistem kontrol kartları birbirleri ile haberleşebildiği için tüm kapılardaki göstergelerde içerideki gerçek kişi sayısı aynı şekilde gösterilebilmektedir.


admin

Otopark sistemleri ve plaka tanıma sistemleri üzerine yazılım ve donanım geliştirmekteyiz.Bu sistemleri hem türkiye içerisinde hem yurt dışanda satmaktayız.

KİŞİ SAYMA SİSTEMİ Call Now ButtonAra
× Whatsapp İletişim